Jdi na obsah Jdi na menu
 


RAPORT / „Teplákový bazárek“ vydělal 118 tisíc

30. 12. 2011

Výtěžek z letošního Adventního bazárku, který se uskutečnil 17. prosince v rakovnickém kulturním centru, opět předčil očekávání, vybralo se úžasných 118 330 korun (loni 102 tisíce). Větší část peněz předaly pořadatelky benefiční akce Adéla Hauptmannová a Olga Truhlářová Domovu Ráček, menší odvezly do kojeneckého ústavu v Praze-Krči. Bazárek se konal počtvrté. Zvláštností letošního ročníku byly tepláky. Oblékly se do nich pořadatelky, někteří účinkující a mohli i návštěvníci.

„Bazárek je takový třídenní maraton a loni, když jsme skončily a sedly si úplně vyřízené u piva, jsme si říkaly: Je to úžasná věc, ale příští rok už jedině v teplákách. Takže jsme to dodržely, oblékly tepláky a obuly kecky a rozhodně se cítíme pohodlněji. Břicho je schované, nohy nebolí od podpatků, ušetřily jsme za kadeřnici...,“ vysvětluje s úsměvem Adéla Hauptmannová.

První část bazárku patřila kulturnímu programu. Trval přes hodinu a účinkujících bylo tolik, že kdyby na svá vystoupení nedostali jen omezený čas, mohl být program klidně celodenní. Několikrát se představily děti z rakovnické ZUŠ (sbor Benjamínek, Musica historika, taneční oddělení), dále kapela Hradní duo, žáci letní herecké školy A-casting Praha, kouzelník Jan Vaidiš a nechyběl ani Domov Ráček. Po jeho vystoupení předal ředitelce stacionáře Iloně Hruškové zástupce společnosti RWE sponzorský šek ve výši 40 tisíc korun.

Bazárku se zúčastnila i ředitelka druhé podpořené organizace Jaroslava Lukešová. Kojeneckému ústavu v Praze-Krči už je skoro devadesát let. Momentálně však žije v nejistotě, zda bude fungovat dál. Stále více se hovoří o rušení „kojeňáků“ a větší podpoře náhradních rodin. „Říká se, že neexistuje neumístitelné dítě, přitom u nás máme v současnosti devadesát dětí, z toho 76 s drogovou anamnézou rodičů. V pátek odletěla jedna naše holčička do Norska a minulý týden chlapeček do Švédska, protože v naší republice nebyly nalezeny rodiny, která by tyto děti přijaly,“ přibližuje Jaroslava Lukešová.

Během kulturního programu byly stoly s bazárkovými věcmi překryty ubrusy. Jakmile ubrusy zmizely, zavládl kolem nich pořádný mumraj. Hračky, knížky, dekorace, obrazy, cédéčka, hry, nádobí... lidé si mohli vybrat z nepřeberného množství věcí, které věnovali jejich původní majitelé, pro něž už byly nepotřebné, nebo různí sponzoři. Prodávalo se za cenu, kterou určili sami kupující. „Vždycky se většina věcí prodá. Z toho, co zůstane, dáváme něco Ráčku, veškeré hračky vozíme do kojeneckého ústavu a keramiku a podobně schováváme do dalšího roku,“ říká Adéla Hauptmannová. Do kojeneckého ústavu pořadatelky odvezly nejen část výtěžku a zbylé hračky, ale i dětské oblečení, jehož sbírka byla součástí bazárku.

„Výtěžek 118 330 korun nás moc potěšil. Je moc milé, že i v době krize lidé myslí na druhé a jsou dobročinným akcím nakloněni. Máme z toho velkou radost a o to víc nás to motivuje k pořádání dalšího ročníku,“ uzavírá Olga Truhlářová.

Autor:
Markéta Hartlová


Převzato z http://raport.cz/noviny/2011-52_teplakovy-bazarek-vydelal-118-tisic/2011-52/