Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na 5. Adventním bazárku se vybralo 107 000 Kč

15. 1. 2013

Lenka Pelcová | RAPORT

Již popáté měli Rakovničané možnost setkat se s myšlenkou, jež původně uzrála v hlavách dvou hereček Ani Geislerové a Táni Vilhelmové, které již několik let pořádají Bazárek v mokré čtvrti. Jejich nápadem se nechaly inspirovat dvě učitelky rakovnické ZUŠ Olga Truhlářová a Adéla Hauptmannová a do Rakovníka přinesly Adventní bazárek.

První ročník, který proběhl v DDM, jim pomáhala rozjet Adéla Gondíková, další dva již plnily Tylovo divadlo. Vloni poprvé obsadily sál KC. Ten, kdo zavítal na letošní ročník, byl svědkem toho, že i to téměř nestačí. Kdo si chtěl krátce po čtvrté projít stoly, které se prohýbaly pod množstvím vystaveného zboží, měl problém prodrat se nekonečným zástupem lidí. Letošní ročník se uskutečnil v sobotu 15. prosince, přičemž již den předem mohli všichni zájemci přinést věci, které chtěli nabídnout do bazárku. Hlavním dnem však byla sobota.

Kulturní program, který byl letos zaměřen na folklór, se rozběhl ve dvě hodiny odpoledne. Organizátorky oblečené za selky, tradiční Hradní duo, cimbálová muzika, která provázela celým odpolednem a vystoupila i s pěveckým souborem Bublinky z místní ZUŠ. Nechyběl ani kouzelník Jan Vaidiš či taneční oddělení rakovnické ZUŠ, které tančilo na živou hudbu (Hradní duo). Své vystoupení inspirované filmem Trhák předvedli i klienti domova Ráček, jimž je věnována převážná část výtěžku této charitativní akce. A když folklór, tak nemohl chybět ani strašecký Čtyřlístek. Příjemným překvapením pro děti pak byla pohádka divadelního ansámblu Bezevšeho Z pohádky do pohádky, která se rozběhla v době, kdy již byly odhaleny stoly a zahájen prodej. K němu vyzvaly pořadatelky několika slovy: „V klidu si obejděte stoly, až budete mít vybráno, přijďte k nám a domluvíme se, kolik nám za ty věci dáte...“ Z čehož vyplynulo, že si každý ocenil vybrané věci sám. A že jich byla celá řada, dokazují i některé výpovědi účastníků bazárku: „Vybrala jsem si knížku a termohrnek. Jsem tu poprvé, ale moc se mi to líbilo. Je to skvělá myšlenka, a kdybych přesně věděla, jak to tu funguje, také bych něco na bazárek přinesla, tak možná příští rok,“ říká Monika Malíková z Kněževsi. S pořádně napěchovanou taškou odcházela i Jarmila Ostašová: „Měla jsem tu s sebou čtyři vnoučata a nechala jsem jim volnou ruku. Myslím si, že jejich maminky raní mrtvice, až s tím přijdou domů,“ směje se. Její vnuk Matěj prozrazuje, jak vybíral: „Chodil jsem a koukal na různý věci, a když jsem viděl něco, co jsem znal a líbilo se mi to, tak jsem si to vzal. Líbí se mi, když si mohu takhle sám vybírat.“
Přestože se prodávalo až do devíti hodin večer, něco pochopitelně pořadatelkám zbylo. „Něco necháme na příští rok, něco si vybrali do Ráčku a některé výtvarné potřeby a plyšáci poputují do Afriky. Odveze je tam Karel Kratochvíl, který jezdí jako dobrovolník pomáhat a stavět sirotčince do Afriky, takže ví, co je tam potřeba,“ říká Adéla Hauptmannová.
Z jejích dalších slov vyplývá, že se letos vybralo 107 503 korun a (pro zajímavost) 25 centů, což je o něco méně než vloni. „Bylo to i kvůli tomu, že od RWE jsme dostali o dvacet tisíc méně, ale zase o něco víc nakoupili lidé. Prodalo se toho hodně, nějaké hračky, oblečení a kočárky ještě vezeme spolu s třiceti tisíci do kojeneckého ústavu v Praze. Většina vybraných peněz zůstává v Rakovníku v Ráčku.“
Letošní novinkou byl prodej kalendářů občanského sdružení Bez mámy. Výtěžek z něho byl určen na S.O.S. výzvu, s níž oslovil pořadatelky Karel Kratochvíl. Vybraná částka 5 056 korun poputuje opět do Afriky na konto jeho přítele – „skorodoktora“ Daniela, který potřebuje finanční pomoc k dokončení posledního semestru medicíny.
 
 

Náhledy fotografií ze složky Adventní bazárek 2012